Седмица преди вота изследването на Екзакта показва, че е много вероятно

...
Седмица преди вота изследването на Екзакта показва, че е много вероятно
Коментари Харесай

Екзакта: Интрига до последно - в НС влизат 6, 7 или 8 партии

Седмица преди вота изследването на „ Екзакта ” демонстрира, че е доста евентуално в идващия парламент да попаднат представители на шест, седем или осем партии.

Интригата ще се резервира до самия завършек на изборния ден, доколкото резултатът на Има Такъв Народ и на „ Български напредък ” към 25 септември предстои на развиване до самия завършек на вота.

26,4 на 100 заявяват, че ще гласоподават за ГЕРБ. Политическа партия взема 16,8 на 100. Третата позиция е за Движение за права и свободи - 12,6 на 100. Четвъртата позиция е за Българска социалистическа партия - 10,8 на 100, само че на процедура соцпартията и " Възраждане " (10,5 на сто) са с съвсем изравнени резултати.
Това демонстрират данните от последното преди изборите на 2 октомври национално представително проучване на " Екзакта Рисърч Груп ". То е извършено в интервала от 20 до 25 септември, измежду 1050 пълнолетни български жители в 71 обитаеми места на страната. Работено е със стратифицирана двустепенна извадка с квота по съществени социално-демографски признаци. Методиката на регистрация е директно полустандартизирано “face to face ” изявление. Максималната неточност при 50%-вите дялове е +/- 3%.Изследването е осъществено със средства на „ Екзакта Рисърч Груп ”.
От началото на акцията, екипът на „ Екзакта Рисърч Груп ” в своите проучвания записва равномерен, само че непрекъснат спад в каузи на готовите да гласоподават българи. Това значи, че упованията на хората към политиците явно не се оправдават в предизборния интервал, означават от организацията.

Седмица преди вота около 43% от българите са изцяло уверени, че на 2 октомври ще отидат да гласоподават, само че съществува възможност да настъпят промени вследствие на акцията от последната седмица.

Към 25 септември са показали, че сигурно имат намерение да гласоподават към два милиона и четиристотин хиляди гласоподаватели, живеещи на територията на България. Ръст на интензивността може да пристигна от деклариралите, че ще гласоподават, само че към момента нерешили за кого да дадат гласа си, а спад в интензивността може да настъпи вследствие на политическите изяви от последната седмица на акцията.

Данните на „ Екзакта ” от сегашното изследване демонстрират, че към 25 септември жителите на столицата и на градовете-областни центрове в по-малка степен имат намерение да гласоподават спрямо жителите на дребните градове и на селата.

Избирателите на ГЕРБ, на Българска социалистическа партия и на Движение за права и свободи са в най-висока степен мобилизирани. В крайната фаза на акцията се регистрира ръст на мобилизацията на електоратите на Демократична България и на " Възраждане ". Все още тече развой на готовност на електората на Политическа партия.

Няма значими промени в мобилизацията на Има Такъв Народ спрямо времето от началото на акцията.Това е очаквано предвид спецификите на този електорат. Електоратът на БВ към 25 септември остава в по-малка степен мобилизиран.

Към 25 септември 16% от българите показват, че твърдо са решили да гласоподават на 2 октомври, само че към момента не са избрали за кого. Този дял подсказва, че до самия завършек на изборния ден са вероятни промени в подреждането на партиите с близки резултати, които не могат да бъдат регистрирани надеждно седмица преди вота, показват социолозите.
Специфика на вота
16,8% от българите изпитват известни терзания от машинното гласоподаване. Това споделят по към една трета от гласоподавателите на Българска социалистическа партия и на Движение за права и свободи.

16,5% от интервюираните показват, че се двоумят за кого да гласоподават и ще създадат своя избор в последния миг. Сред посочващите този отговор, записваме по-често дами, висшисти, заможни българи, поданици на градовете-областни центрове и гласоподаватели на по-малки партии.

23% декларират желанието си да гласоподават с преференция, като това са по-често хора с висше обучение, гласоподаватели на Демократична България, на ГЕРБ, на Българска социалистическа партия и на " Възраждане ". Преференциалният избор е желан от гласоподаватели на партии, които са сигурни участници в идващия парламент и пред които не стои въпроса за кого да гласоподават, а по какъв начин да допринесат за това в Народното събрание да попаднат повече хора с качества.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР